Zamiast poprawy osiągów odczujemy pustkę w portfelu. – Współczesne silniki muszą dostać ściśle określoną ilość paliwa o precyzyjnie zaprojektowanym składzie chemicznym. Każde odstępstwo jest karane śmiercią jednostki napędowej. Dotyczy to zwłaszcza paliw z dodatkiem alkoholu. Ich stosowanie wymaga większych dysz we wtryskiwaczach.
Forum samochodowe
- Moim zdaniem do malego silnika nie ma sensu lac pb98.
- W Clio na klapie korka jest jest naklejka informująca że można lać “95 or 98”.
- – Czysta homeopatia – komentuje rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej, Wojciech Kulesza.
Shell V-Power Nitro+ Diesel wykorzystuje formułę najsilniejszego obecnie środka czyszczącego. Technologia została specjalnie opracowana w celu szybszego i efektywniejszego czyszczenia systemu wtrysku paliwa silników wysokoprężnych. Paliwa Shell V-Power zawierają składniki zmniejszające tarcie, które zapewniają, że kluczowe elementy silnika poruszają się płynnie. Ulepszona formuła Shell V-Power zapewnia również ochronę antykorozyjną. Podczas prezentacji pokazano nam kilka wykresów i zdjęć z testów i wszystko wygląda naprawdę imponująco. Na razie możemy tylko wierzyć Shellowi na słowo, ale niedługo powiedzieć “sprawdzam” będzie mógł każdy.
Shell V-Power – nowa generacja paliwa premium
Jak widać, oferty obecnych na naszym rynku koncernów paliwowych wydają się niemal identyczne. Dodajmy, że w większości flot w ogóle JP Morgan hit z rekordową 920.000.000 dolarów kary po przyznaniu ośmiu lat systemu fałszowania nie ma takich dylematów. Firmowe karty paliwowe najczęściej nie pozwalają na zakup paliw premium, bo królową jest tu ekonomia.
Shell V-Power.
John Deere mogą latać nawet na B100 jeśli paliwo spełnia normy EN 14214. Nie chcę podważać Twego zdania na temat rolników, ale rolnik z własnym zbiornikiem na paliwo to prawdopodobnie czymś pokroju Lamborghini śmiga po polu, a nie C330. Bo są wysilone i potrzebują wolniej spalającego paliwa.
Czysty silnik czy… marketing?
Ja nie tankuję 98 bo mam samochody na 95 i po prostu jeździły by tak samo jak nie gorzej. W Clio na klapie korka jest Właściciel spa i salon Jessica Walker żyje przygotowany i podejmuje ryzyko jest naklejka informująca że można lać “95 or 98”. Jak mi się w Lanosie kończył silnik, to na 98 mniej “dzwonił”.
Nowe paliwa premium w Polsce. Benzyna i diesel. “Czyszcz� do 100% kluczowych cz�ci silnika”
Jeżeli sterownik ma napisane mapy pod różną liczbę oktanową, to producent umieszcza tą informację na wlewie, lub w instrukcji. Jak czujniki stukowe przekroczą pewien próg, to sterownik przechodzi na mapę pod niższą liczbę oktanową, a ta z kolei opóźnia zapłon w całym zakresie i robi nam się słabszy silnik. Jeśli zalejemy paliwa wysokooktanowego, to brak reakcji czujników stukowych powoduje przejście na mapę bardziej agresywną, z mocno wyprzedzonymi zapłonami. Zaznaczyć należy, że zwykłe paliwa oznaczone 98 tak naprawdę mają ledwie oktanów. Jednym z lepszych paliw na naszym rynku jest Verva 98 i ona ma podobno 98.
Ja do tej pory tankowałem paliwa premium z Lotosa i Orlenu i nie odnotowałem żadnych zmian. Być może w przypadku auta użytkowanego na krótkich odcinkach nie ma szans żeby takie zmiany odnotować. Po czym po przebiegu km sprawdzilibyśmy analizę spalin oraz rozebralibyśmy silniki i układy paliwie i porównalibyśmy ich stan. Ten Twój Terrano odpali normalnie na każdym dieslu z każdej normalnej stacji benzynowej.
Na stacji BP zatankujemy Ultimate Active, na stacji Lotos – Dynamic, Lukoil – Ecto, Orlen proponuje nam Vervę, a Shell – V-Powera zaś Statoil – Supremę. Pod koniec maja na stacjach BP pojawiło się paliwo Ultimate Active. W uproszczeniu – benzyny z dodatkami usuwającymi Złoto wzmocnione przed poziomami cen styczeń zanieczyszczenia z silnika. Mają prowadzić do zmniejszenia zużycia paliwa i zwiększenia zasięgu aut. Jak informują przedstawiciele koncernu, prace nad nowym paliwem trwały 5 lat i pochłonęły 50 tys. – Ponad 10 lat temu rozpoczęliśmy sprzedaż paliw BP Ultimate.
Oczywiście wszystkie te wywody zakładają, że jakość zwykłego diesla i 95 oktanowej benzyny jest zgodna z normami nie ma za dużej ilości biokomponentów. Ja przyrostu osiągów nigdy nie odczułem..ale cichszą pracę i owszem. Ma taki duży naziemny zbiornik i co jakiś czas przyjeżdża do niego cysterna z jakiejś hurtowni paliw i mu go uzupełnia. Legend na temat wyższości lepszych paliw nad zwykłymi jest mnóstwo. Kiedys robiono test, miedzy zwykla pb95 a v-power racing bylo ok 7 koni roznicy.
Niedawno koncern BP wprowadził na rynek linię paliw ACTIVE, a każda duża sieć stacji benzynowych w Polsce ma w swojej ofercie podobne produkty. Paliwa premium to nie tylko wysokooktanowe benzyny (od 98 wzwyż), ale także oleje napędowe o liczbie cetanowej od 55. Różnica między zwykłym a szlachetnym paliwem? Przede wszystkim cena oraz ilość i jakość zastosowanych dodatków. Czy warto stosować takie paliwa, za co tak naprawdę płacimy i co dostajemy w zamian? Do swojego 1.5 EB też leję tylko 95, ale ostatnio wlałem promocyjne 98 – także nie zauważyłem żadnej poprawy osiągów …
Jak miałeś problemy z odpaleniem na paliwie z niewiadomego pochodzenia to wina tego konkretnego paliwa a nie cudownych właściwości Shell V-Power Diesel. Tak jak myślałem – do auta przystosowanego do jazdy na PB95 nie warto wlewać 98, bo różnicy nie ma. Jedyne co mnie w tym teście zdziwiło, to to, że VP99+ wypadła słabo. Kumpel do swojej Hayabusy kilka razy wlał VP99+ i twierdził, że różnica jest odczuwalna, ale pewnie to tylko siła sugestii. Póki co ja zauważyłem lepsze uruchamianie silnika, który bądź co bądź ma km przebiegu.
Kiedyś mi na Shellu nalali jakiś ichni wynalazek premium (też 95) i jedyna różnica, jaką odczułem, to różnica w cenie. Benzyna, którą kupujecie na polskich stacjach i tak zawsze pochodzi z tego samego źródła – od Orlenu. Wszystkie benzny “smakowe” to po prostu orlenowska baza + jakiś dodatek dolewany już na stacji. Wyjątkiem jest chyba najdroższy V-Power, którego Shell sprowadza z Niemiec. Nie uwierzę w wartość tych “specjalnych” paliw, dopóki mi ktoś nie przedstawi obiektywnych, ilościowych wyników testów (np. właśnie z hamowni), w których wyjdą jakieś istotne różnice. Albo, jeśli już koniecznie ma to polegać na wrażeniach i odczuciach, to ślepego testu porównawczego.